Isıcam Sinerji 3+

Isıcam Sinerji 3+; çift ara boşluklu üçlü cam olarak geçmektedir ve Trakya Cam tescilli bir üründür. İkinci ve beşinci düzeyde, Low-E ısı kaplamaları bulunmaktadır. TRC Ecotherm, yani Low-E kaplamalı ısı kontrol camı; iki plakasını da oluşturmaktadır. Isıyı iç ortama geri yansıtan bir cam kombinasyonu bulunmaktadır. Bu sayede yakıt tasarrufu avantajı oluşturmaktadır. Ortadaki camın temperli veya düşük demirli cam olarak kullanılma nedeni; ısıl kırılma riskinin önüne geçmektir. Standart çift cama göre ödenmesi gereken ücret daha fazla olmaktadır. Ancak sağladığı tasarruf avantajları ile bu fiyat farkı ortalama 3 yılda kapatılabilmektedir. 3 yıldan sonra ise yakıt ve elektrik tasarrufu sağlayarak kar etmeye devam edilebilmektedir.

Isıcam Sinerji 3+ Cam Kombinasyonu

Isıcam Sinerji 3+’nın cam yapısı aşağıdaki gibidir:

 • Dış camda Şişecam Low-E Cam kullanılmaktadır.
 • Dış cam ile orta cam arasında 16 mm’lik bir boşluk bırakılmaktadır.
 • Şişecam Renksiz Düzcam (Temperli) veya Şişecam Ultra Clear Düzcam; orta cam olarak kullanılmaktadır.
 • Önerilen optimum değer göz önüne alındığında iç cam ile orta cam arasında 16 mm boşluk olmalıdır.
 • İç cam, Şişecam Low-E Cam’dan yapılmaktadır.

Isıcam Sinerji 3+ Avantajları

Isıcam Sinerji 3+’nın artıları aşağıda verilmiştir:

 • Sıradan çift cam ile kıyaslandığında; 4 kat daha fazla ısı yalıtımı sağladığı görülmektedir. Isıcam Sinerji’nin ısı yalıtım oranı dikkate alındığında, Isıcam Sinerji 3+’ya göre 2 kat daha az olduğu görülmektedir.
 • Maksimum oranda ısı yalıtımı sağladığı için yakıt masrafını azaltmaktadır.
 • Isı kontrolüne bakıldığında; yalıtımsız bir tuğla duvar ile eş olduğu görülmektedir.
 • Güneş ısısından maksimum seviyede yararlanma sağlayan bir cam yapısı bulunmaktadır. Ancak bunu yaparken ışık geçirgenliğinden de ödün vermeyen bir üründür.
 • Işık geçirgenliği oranı dolayısı ile doğal ışıktan maksimum verimin alınabilmesini sağlamaktadır. Bu sebeple de yapay aydınlatmaya duyulan ihtiyacı azaltmaktadır. Bu da elektrik harcamalarının belirli bir oranda azalması anlamına gelmektedir.
 • Yansıtma özelliği düşük olan bir üründür. Manzaranın ön planda tutulduğu projelerde kullanılması durumunda; manzara izleme konforunu arttıran bir özelliği bulunmaktadır.
 • Sıradan çift camlar ile kıyaslandığında buğulanmaya daha geç başlamasının yanı sıra; kış mevsiminde, pencere önünde soğukluk hissedilmesini de önlemektedir.

Isıcam Sinerji 3+ Performans Değerlendirmesi

Isıcam Sinerji 3+’nın ağırlıklı olarak kullanıldığı bölgelere bakıldığında; soğuk iklim kuşaklarında daha fazla tercih alınan ve daha verimli olan bir üründür. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi tarafından konutlarda ve ticari binalarda tercih edilmektedir. Karadeniz, İç Anadolu ve Marmara’da da bu cama rastlanmaktadır. Standart çift cama göre ısı kaybını %77 oranında azaltmaktadır. Isıcam Sinerji Cam ile kıyaslandığında ise; ısı kaybını %45 oranında azalttığı görülmektedir. Gün ışığının ise %69’unu içeri alan bir üründür.

Ankara Isıcam Sinerji 3 Plus
Isıcam Sinerji 3+ Ankara
Ankara Sinerji Isıcam 3+
Bölgelere göre Isıcam